Különbség a toll és a pehely között!
Mi a különbség a toll és a pehely között?
Talán már többször is szóba került a libapehely vagy libatoll közötti különbség. De ugyanúgy nézhetjük a kacsapelyhet és a kacsatollat is!
Többször kerül szóba amikor ügyfelek érdeklődnek a termék iránt, hogy nincsennek tisztában sokszor pehely jellemzőivel és tulajdonságaival, ezért ismét gorcső alá vettük a jellemzőket!
Korábban készítettünk a Tiktokon is videót a különbségekről, melyet most itt meg tudunk mutatni! Fél percbe tömörítettük a lényeget, azonban fontos beszélni a miértekről is! Vagyis, hogy miért olyan különleges a pehely?
@pehelyesalom.hu Tudod mi a különbség a toll és a pehely között? #pehely #toll #pehelyesalom #pehelyésálom #libapehely ♬ Pehely és Álom - Pehely és Álom
Egy kicsit ironikusan hangzik, ha azt mondjuk, hogy a "toll nem pehely, de pehely toll"!
A toll: szálai egy kemény tollszárból két irányban nyílnak el, ezért 2 dimenziósnak mondjuk. A töltőerőt tekintve ezért a toll szárai csak oldalirányban képesek töltetet képezni, ezért a tollak, amikor betöltjük őket, egymásnak fognak feküdni, ugyanakkor az anyag falát a toll szárai fogják kitartani, így nő meg a paplan vagy párna magassága, töltete! Ennek hátránya, ha csak úgynevezett "üres tollal" (amiben egyáltalán nincs pehely) töltünk meg egy párnát, mennyiségben többet kell tölteni egy párnába vagy paplanba, ezért nehezebb lesz és ugyanakkor zörgősebb is, mert a tollszárak karcolgatják az anyagot! Sokszor ezért tűnik csörgősebbnek az angin, nem csak a betörés miatt! De mégegyszer hangsúlyozzuk, hogy ez a tolltól fordul elő leginkább! A toll szárai egymáshoz igazodva a merevségük miatt jobban szellőznek, kisebb a hőtartásuk, mert pehelyhez viszonyítva kevés a tollszál, aminek a feladat a meleg benttartása lenne. Az állatok esetén ezek a tollak védik a mellkason elhelyezkedő pelyheket a külső hatásoktól!
Most pedig vegyük a liba legértékesebb részét a pelyhet!
Pehely tulajdonságai: szálai egyetlen pontból minden irányba kiterjednek, ezért 3 dimenziósnak is mondjuk a tulajdonságát! A pihe szálak egymástól függetlenül szabadon lebegnek és csupán egyetlen középponthoz csatlakoznak. Az idő folyamán ezekből a szálakból szokott leszakadni, amit külön pehelyszálnak nevezünk! Ha meglebegtetjük a pelyhet, ezekből a szálakból mindig szokott szabadon lebegni, ami nem kapcsolódik a pehelyhez, hanem egyedi elemet alkotnak! Laborvizsgálatok során ezeket külön kiszokták szelektálni, mert a viszgálat részét képezik!
A pehely töltőereje lényegesen eltér a tollétól, hiszen ezek a pihe szálak egymásnak feszülve jobban össze tudnak illeszkedni, ezért a hőtartásuk lényegesen jobb. Ugyanakkor hihetetlenül könnyűek, mert nincs bennük semmi szár, vagy olyan alkotó, ami súlyt képezne rajtuk!
Mitől olyan drága a pehely?
Tépéstől vagy a liba feldolgozásától függően a pehely mennyisége nagyon kevés 1 kg tollhoz viszonyítva! Attól függ, hogy a liba hányadik vedlésén, tépésén van túl, általában a libapehely mennyisége 13-18% között van a tollban! Így talán érthető, hogy miért olyan értékes ez a pihekönnyű része a libáknak! Kizárólag a liba mellkasán található és nagyon minimális mennyisében fellelhető értékes pehelyrész melegen tartja az állat testét!
De miért olyan drága a pehelypaplan?
Egyetlen kilógrammnyi pehelyhez legalább 6 kg tollat kell feldolgozni, amit értelemszerűen le kell mosni, hogy tiszta, zsírmentes legyen, ne tapadjanak össze a tollak! Ehhez viszonylag nagy mennyiségű mosószerre, vízre van szükség, hiszen ezt többször öblögetik! Sokszor ragaszkodnak átláthatósághoz is nagy cégek, amelyhez a öblítés mennyiségével érhető el a kívánt cél! De ez már mélyen a szakma része! De ezzel még nincs vége a folyamatnak, hiszen a vizes tollat meg is kell szárítani! Ez egy centrifugálás után történik, ahol a tollat innen automata rendszerrel vagy akár kézzel átjuttatják a szárítógépbe, ahol levegős nagyon magas hőfokon legalább 130 oC-on szárítják meg! Itt elmondhatjuk, hogy a toll steril lesz, viszont nagyon nagy költségei vannak a szárítórendszernek, hiszen a legtöbb esetben gázfűtésesek a gépek!
Még nincs készen, hiszen a pehely még nem kézzel fogható, mert csak a tollat dolgoztuk fel! A készárut tárolni kell, egészen addig, ameddig van elegendő mennyiség, hogy az osztályzógépre fel lehessen tenni! Ez gép méretétől függően több száz kilógramm mennyiséget jelent. Ugye ilyenkor a tollban még benne van a pehely, viszont már a mosási költésgeken túl vagyunk!
Kezdődhet az toll osztályozása! A osztályozás során alap esetben 4 felé szedjük a tollat, de vannak olyan gépek, amelyek több kamrásak, így még jobban van lehetőség osztani a minőségeket! Ez egyszerű levegős rendszerű, de ipari gépeket igényel, mert a tollat magasra kell 5-10 m kell feljuttatni, hogy a könnyebb részek egy következő kamrába kerüljenek! Elől a nehéz nagy tollak lent maradnak a súlyuk miatt, amiből hulladék keletkezik (ezek a szárnytollak, nagy méretű háttollak...). Általában az első kamrarészben a nagyobb méretű 4-6 cm hosszú tollakat válagatják ki, ezek lesznek az korábban már említett üres tollak!
Számunkra a 3. és 4. kamra lesz érdekes! A 4. kamra az amibe csak a pehely kerül, viszont, mint említettük, ehhez sok tollat kell osztályozni és kezelni, hogy megérje egyáltalán! Az itt összegyűlt pelyhekből lesznek a 90-100% pehelytartalmú paplanok! 1 kg pihe kinyeréséhez tehát nagyon sok összetevőn kell végigmennie a folyamatnak, közte szállítással, tárolással is kalkulálni kell!
A pehelypaplanok esetén ugyanakkor többféle töltettel dolgozunk, attól függően, hogy milyen töltettel rendelik! Nyári pehelypaplan, 4 évszakos pehelypaplan, téli töltetű pehelyből készült paplan!
Mi történik a tollal?
Természetesen emellett ismét visszajutunk a tollhoz is, ahol a pehely arányaiban visszakeverésre kerül! Igen, a az apró tollat se felejtsük el, amit osztályoztunk, ami amúgy alkalmas az apró elemei miatt ugyanúgy töltésre, de tovább finomíthatjuk, a legértékesebb elemek visszakeverésével!
Így készülnek a 70-76% pehelytartalmú tollak, ahol a pehelyhez teszünk apró finom tollakat 25-30%-ban! Ezt 1 kg-hoz viszonyítva kell mérni, ami azt jelenti, hogy 1 kg összeállításban legalább 70% pehelyrész és a többi tollból áll!
Az 50-56% estén fele-fele arányban kerül összeállításra a minőség, ami 1 kg-nál fél-fél kilógrammot jelent!
A 30% összetételnél pedig, 300 gramm pehelyrész és 700 gramm tollrészből állnak az összetevők! Ezzel is finomítva a tollunk!
Ne feledjük el, hogy honnan jutottunk idáig! Egészen a teljes nyers mosással kezdtük, amit többször mosunk, öblögetünk, szárítunk, szállítunk, tárolunk! Majd pedig osztályozunk, amit után keverünk tovább arányaiban! Kivéve a pelyhet, aminek viszont pont ezen folyamatok miatt önmagukban iszonyatos értéke van!
Ha pehelypaplan vásárlásán gondolkodik, érdemes ezeket a folyamatokat tudni!